Sahte Efektiflere İlişkin Bilgiler

Sahte Efektiflere İlişkin Bilgiler

Türk lirası banknotların sahteciliğinde kullanılan yöntemlerin, efektiflerin sahtelerinin üretilmesinde de benzer şekilde kullanıldığı görülmektedir. Piyasada, eskiden beri süregelen ofset baskı tekniği ile üretilen sahte efektifler olduğu gibi, bilgisayar ve yazıcı teknolojisi ile birlikte renkli fotokopi ve yazıcı gibi teknikler kullanılarak da sahte efektiflerin üretildikleri gözlenmektedir.

Ülkemizde piyasada dolaşımda yoğun olarak kullanılan efektifler içinde yer alan ABD doları ve euro efektiflerin sahteleri ile diğer efektiflere nazaran daha fazla karşılaşılmaktadır. Özellikle 100 ABD doları efektiflerde, eski seriler içinde yer alan ve uluslararası piyasada 'Süper Dolar' olarak nitelenen yüksek aldatma kabiliyetine sahip sahte 100 ABD doları ile piyasada nadiren de olsa karşılaşılmaktadır.

ABD doları efektif sahtelerinde ofset baskılı olanlar halen ağırlıklı olarak bulunmakta iken, euro efektif sahtelerinin ise daha ziyade dijital teknoloji kullanılarak üretildiği görülmektedir.

Sahtecilik uygulamalarında genellikle piyasada bulunabilen kağıtların kullanıldığı, filigran, emniyet şeridi vb. güvenlik özelliklerinin taklitlerinin baskı yoluyla yapılmaya çalışıldığı, orijinal banknotlarda kullanılan UV özelliklerin ise yüksek iğfal kabiliyeti taşıyacak şekilde üretilebildikleri gözlenmektedir.

Ayrıca, çeşitli ülkelerin düşük değerli banknotları üzerinde tahrifat yapılarak uluslararası geçerliliği olan yüksek değerli efektiflerin yerine kullanılmaya çalışıldığı durumlarla da karşılaşılmaktadır.


TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi Anafartalar Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara Telefon : (+90 312) 507 50 00 | Faks : (+90 312) 507 56 40