Mastercard Payment Transactions Services Turkey Bilişim Hizmetleri A.Ş. (MPTS)

Paylaş
Yazdır

Mastercard Payment Transaction Services Turkey Bilişim Hizmetleri A.Ş. (MPTS) (https://mpts.mastercard.com/mpts/tr-tr.html) kartlı ödemeler alanında kart çıkaran ve kart kabul eden kuruluşlara takas ve mutabakat hizmeti, ATM ve POS hizmeti, fiziki kart basım hizmeti gibi çeşitli teknolojik altyapı hizmetleri sunan bir kuruluştur. MPTS, Provus Bilişim Hizmetleri A.Ş. unvanı ile 2001 yılında kurulmuş, 2014 yılında Mastercard Incorporated tarafından satın alınmıştır.  MPTS, Türkiye ve bazı ülkelerde takas ve hesaplaşmaya aracılık, kart ve veri yönetim sistemi ile otorizasyon hizmetleri gibi çeşitli faaliyetler yürütmektedir.

MPTS, hizmet verdiği kuruluşların müşterilerinin ödeme kartları ile yaptıkları ödeme işlemleri sonrasında üyeler arasındaki takas ve mutabakatı sağlamaktadır. Söz konusu takas ve mutabakat faaliyetlerini "MPTS Takas Sistemi" adını verdiği ödeme sistemi altyapısı vasıtasıyla gerçekleştiren MPTS’nin mevcut durumda 7 katılımcısı bulunmaktadır.

MPTS’ye, ödeme sistemi işleticisi olarak faaliyet izni verilmiş ve söz konusu Karar 6 Temmuz 2017 tarih ve 30116 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.