Yatırım Eğilimi İstatistikleri

Yatırım Eğilimi İstatistikleri

YATIRIM EĞİLİMİ İSTATİSTİKLERİNİN AĞIRLIKLANDIRMA YÖNTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

21 KASIM 2017

Yatırım Eğilimi İstatistiklerinin üretilmesinde ağırlıklandırma aşamalı olarak yapılmaktadır. Bu çerçevede, yılda iki defa uygulanmakta olan Yatırım Anketi’ne verilen yanıtlar, birinci aşamada iş yerlerinin bir önceki yıldaki ortalama üretimde çalışan sayılarıyla, ikinci aşamada üretim değerleriyle, son aşamada ise katma değer verileriyle ağırlıklandırılmakta ve ağırlıklar her yılın Bahar döneminde güncellenmektedir.

2017 yılı Güz döneminden itibaren ise ağırlıklandırmanın her aşamasında, anket kapsamındaki iş yerlerinin bir önceki yıldaki üretim değerleri kullanılacak ve ilgili seriler 2009 Bahar döneminden itibaren revize edilecektir.

 

2017 Bahar Dönemi Gelişmeleri

Yatırım Anketi, sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin mevcut yatırım eğilimleri ve yakın gelecege yönelik yatırım planları ile bu yatırımların amacı ve işyeri yöneticilerinin yatırım kararlarında etkili olan faktörlerle ilgili değerlendirmelerinin alınmasını amaçlayan bir anket çalışmasıdır. Anket bahar ve güz dönemi olmak üzere yılda iki defa uygulanmaktadır.

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için iletişim bilgilerimiz:

E-posta: iya at tcmb dot gov dot tr

İLGİLİ BAĞLANTILAR

Veri Yayımlama Takvimi

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi Anafartalar Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara Telefon : (+90 312) 507 50 00 | Faks : (+90 312) 507 56 40