Akdeniz Merkez Bankaları 2022 Konferansına İlişkin Basın Duyurusu (2022-45)

Paylaş
Yazdır

Sayı: 2022-45

31 Ekim 2022

Akdeniz Merkez Bankaları 2022 Konferansına İlişkin Basın Duyurusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), İspanya Merkez Bankası, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) ve Avrupa Akdeniz Enstitüsü (IEMed) tarafından 31 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da Akdeniz Merkez Bankaları 2022 Konferansı gerçekleştirilmiştir. 

Konferans TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernández de Cos başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Açış konuşması TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan ve “Belirsizlik Zamanlarında Dayanıklılığın Tesisi: Finansal İstikrarı Koruma, Yatırımları Teşvik Etme” temasıyla düzenlenen Konferansa Türkiye, İspanya, Yunanistan, Tunus, Hırvatistan, Malta ve Libya merkez bankaları başkanlarının yanı sıra İtalya ile Fas Merkez Bankasından ve OECD’den üst düzey temsilciler katılmıştır. 

Konferansta, mevcut global konjonktürde ekonomik dayanıklılığın artırılması ve finansal istikrarın korunmasına yönelik merkez bankalarının rolü ele alınmıştır.

Konferansta ayrıca dijital finansın ekonomik ve finansal entegrasyon üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve finansal sistemdeki yenilikler karşısında merkez bankaları tarafından benimsenebilecek uygulamalar tartışılmıştır.   

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Akdeniz Merkez Bankaları 2022 Konferansına İlişkin Basın Duyurusu (2022-45)