Eğitim & Akademik

Paylaş
Yazdır

Merkez Bankası, para ve kur politikasını yönetme ve fiyat istikrarını sağlamadaki rolü ve görevlerine ilişkin toplumsal farkındalığın artırılmasına önem vermektedir. Bu kapsamda Bankanın tarihi, birimleri ve işlevlerinin yer aldığı e-tanıtım, Banka sanal müzesi ile para politikası, fiyat istikrarı, enflasyon hedeflemesi ve emisyon gibi konularda bilgilendirici kaynakları kamuoyunun bilgisine sunmaktadır.

Banka, bünyesinde gerçekleştirilen akademik çalışmaları ve yayınları kamuoyu ile paylaşmakta, Akademik Çalışmalar için Mali Destek Programı kapsamında yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek ekonomi ve finans alanlarındaki akademik ve/veya politika üretmeye yönelik konferans ve diğer akademik ve politika üretici çalışmaları desteklemektedir.

Banka, Türkiye ekonomisi, merkez bankacılığı veya para politikası konularında yapılan akademik çalışmaların desteklenmesini sağlamak ve bu çalışmalara daha geniş kesimlerin ulaşabilmesine katkıda bulunmak amacıyla Akademik Çalışmaların Değerlendirilmesine Yönelik Yarışma düzenlemektedir.