Ekonomi ve Zanaat Temalı II. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Paylaş
Yazdır

 

Ekonominin içinde bir üretim alanı olarak zanaat, barındırdığı çeşitlilik ve ortak bir ifade dili ile toplumların kültürel değerlerini yansıtır. Nesilden nesile aktarılan ve usta-çırak ilişkisini esas alan, öğrenimle birlikte el becerisi ile emeğe dayalı olan zanaat, ekonomiye olduğu kadar toplumu oluşturan ortak kültüre de katkı sağlayan bir alandır. 

Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının “Ekonomi ve Zanaat” temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışmasının amacı; fotoğraf sanatının ve sanatçılarının desteklenmesi, ulusal ve uluslararası iletişim kanallarının güçlendirilmesinin yanı sıra fotoğraf sanatı aracılığıyla zanaat kavramına vurgu yapmak ve uluslararası platformda farklı toplumlara ait zanaat türleriyle evrensel çeşitliliğe dair farkındalığı artırmaktır.

74 ülkeden 2.500’ü aşkın sanatçının, yaklaşık 9.000 fotoğrafla katılım sağladığı yarışmanın seçici kurul üyeliklerini fotoğraf sanatçıları Ersin Alok, İbrahim Zaman, İlyas Göçmen, Tekin Ertuğ ve Banka Meclisi Üyesi Nurullah Genç yapmış; 14 adet fotoğraf ödül almaya, 60 adet fotoğraf ise sergilenmeye layık bulunmuştur.

Toplam 74 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışı 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 19:00’da Ankara’da Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde yapılmıştır. Sergi 27 Şubat 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecektir.

"Ekonomi ve Zanaat" Konulu II. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sergisi Açılışı